A, B and C are partners in the firm, sharing profits in the ratio of 2 : 2 : 1. Their Capital Accounts stand as ₹ 50,000, ₹ 50,000 and ₹ 25,000, respectively.
Ans – b) Solution:- B’s share in General Reserve = 15,000 × 2/5 = ₹ 6,000 B’s share in Goodwill = 30,000 × 2/5 = ₹ 12,000 B’s share in Revaluation Profit = 7050 × 2/5 = ₹ 2820 B’s…