Archives Answers

Answer

Amol and Ameet are partners sharing profits and losses in the ratio of 2 : 1. They admit Atul for 1/4th share. For the purpose of admission of Atul, goodwill of the firm is to be valued on the basis of 2 year purchase of Average Super Profit of last four years. The normal rate of return in their business is 12% on capital employed.

Solution – I Ans – c) Working Notes:- Solution – II Ans – c) Explanation:- Atul’s share of goodwill = ₹ 35,100 60% brought in cash = 35,100 × 60% = ₹ 21060 premium for goodwill account is debited by…

Amit and Vidya are partners in a firm. They admit Sanjana as a partner with 1/4th share in the profits of the firm. Sanjana brings ₹ 2,00,000 as her share of capital. The value of the total assets of the firm is ₹ 5,40,000 and outside liabilities are valued at ₹ 1,00,000 on that date. Sanjana’s share of goodwill is

Ans – d) Working Notes:- Net worth of the firm (with goodwill) = New partner’s capital × reciprocal of his share ₹ 2,00,000 × 4 = ₹ 8,00,000 Net worth of the firm (without goodwill) = Total assets – Outside…