Archives Answers

Answer

The average Profit of the firm is ₹ 6,00,000. Total tangible Assets in the firm are ₹ 28,00,000 and Outside Liabilities are ₹ 8,00,000. In the same type of business, the normal rate of return is 20% of the capital employed. Calculate the value of goodwill by Capitalisation of the Super Profit Method.

Ans – a) Explanation:- Capital Employed = Tangible Assets – Outside Liabilities Capital Employed = 28,00,000 – 8,00,000 Capital Employed = ₹ 20,00,000 Normal Profit = Capital Employed × Normal Rate of Return Normal Profit = 20,00,000 × 20% Normal…

Jagat and Kamal are partners in a firm. Their Capitals are Jagat ₹ 3,00,000 and Kamal ₹ 2,00,000. During the year ended 31st March 2023, the firm earned a profit of ₹ 1,50,000. The normal rate of return is 20%. Calculate the value of the Goodwill of the Firm by  Capitalisation Method.

Ans – d) Explanation:- Capital Employed = Jagat’s Capital + Kamal’s Capital Capital Employed = ₹ 3,00,000 + ₹ 2,00,000 Capital Employed = ₹ 5,00,000 Capitalised Value of Average Profit = Average Profit/Normal Rate of Return Capitalised Value of Average…

A firm earned ₹ 60,000 as profit, the normal rate of return being 10%. Assets of the firm are ₹ 7,20,000 (excluding goodwill) and Liabilities are ₹ 2,40,000. Find the value of Goodwill by Capitalisation of the Average Profit Method.

Ans – c) Solution:- Capital Employed = Assets (excluding goodwill) – Liabilities Capital Employed = ₹ 7,20,000 – 2,40,000 Capital Employed = ₹ 4,80,000 Capitalised Value of Average Profit = Average Profit/Normal Rate of Return Capitalised Value of Average Profit…