The average profit of a business over the last five years was ₹ 60,000. The normal yield on capital invested in such a business is estimated at 10% p.a. Capital invested in the business is ₹ 5,00,000. The amount of goodwill, if it is based on 3 year’s purchase of the last 5 years’ super profits will be:
Ans – c) Explanation:- Normal Profit = Capital Employed * Normal Rate of Return Normal Profit = 5,00,000 * 10% Normal Profit = ₹ 50,000 Super profit = Average Profit – Normal Profit Super Profit = ₹ 60,000 – ₹…